Profil školy
Profil školy
I. Všeobecná charakteristika školy
1. Veľkosť a ciele školy
Základná škola Jakubovany je neplnoorganizovaná základná štátna škola s ročníkmi 1. - 4. bez právnej subjektivity a spravuje ju obec Jakubovany. V šk.roku 2024/25 sme školou, ktorá vstúpila predčasne do kurikulárnej reformy, tohtorocní prváci už zostanú v našej škole aj ako piataci. Kurikulárna reforma má štyri ciele. Zlepšenie výsledkov vzdelávania žiakov na základných školách v oblasti gramotnosti. Prispôsobenie obsahu a cieľov vzdelávania súčasnej spoločnosti a očakávaným zmenám v blízkej budúcnosti: automatizácia, digitalizácia a klimatické zmeny. Treťou oblasťou je zvýšenie citlivosti vzdelávacích programov na konkrétne možnosti žiakov. Poslednou oblasťou je zabezpečenie podnetného vzdelávania pre všetkých žiakov.
Štruktúra vzdelávania, ktorú navrhuje zmeniť kurikulárna reforma je po novom usporiadaná do troch na seba logicky nadväzujúcich cyklov. V rámci nich sa bude vyhodnocovať progres žiakov. Ciele a obsahy vzdelávania sa budú po novom definovať pre konkrétny cyklus a nie pre konkrétne ročníky. Prvý cyklus bude pokrývať prvý až tretí ročník. Naň bude plynulo nadväzovať druhý cyklus, v ktorom bude 4. a 5. ročník, a plynule sa tak uzatvorí primárne vzdelávanie.
Cieľom našej školy je, aby sa žiaci cítili na škole dobre, aby sa nielen vzdelávali, ale aj pracovali na svojich talentoch a vlastnej sebarealizácii. Sme školou rodinného typu s nižším počtom žiakov triede.
V škole máme 3 priestranné učebne, všetky sa využívajú na vyučovanie v jednotlivých ročníkoch, jedna z nich je odbornou jazykovou učebňou a odbornú IT učebňu, .
Jedna trieda slúži zároveň pre potreby ŠKD. Areál školy tvorí park so zeleňou, detské ihrisko, na ktorom je zostava s hojdačkami, šmýkačkou, multifunkčné ihrisko s umelou trávou a workoutové ihrisko Škola je situovaná v strede obce.
V súčasnosti je škola pred rekonštrukciou.
2. Charakteristika žiakov
Našu školu navštevujú žiaci mladšieho školského veku. Všetci bývajú v našej obci.
3. Charakteristika pedagogického zboru
Škola má dostatočný počet kvalifikovaných učiteľov, aj na výučbu cudzích jazykov. V prípade záujmu pedagógov vedenie školy umožní aj ďalšie kontinuálne vzdelávanie. Na škole pôsobí jedna vychovávateľka ŠKD a externí pedagogickí zamestnanci na odborné vedenie krúžkov.
4. Organizácia prijímacieho konania
Pri prijímaní žiakov na školu nemáme žiadne špecifické požiadavky. Žiaka prijmeme na školu po absolvovaní zápisu rozhodnutím riaditeľa školy.
5. Dlhodobé projekty
V minulosti bola škola zapojená do projektov IKT - Infovek a Digitálni štúrovci I. a II. , do environmentálneho projektu Kde ešte spia vodníci na Slovensku, do národných projektov DIGIPÉDIA a MODERNÉ VZDELÁVANIE - DIGITÁLNE VZDELÁVANIE vďaka čomu máme v každej triede interaktívnu tabuľu. V súčasnosti je škola zapojená do projektu z Plánu obnovy a odolnosti Energetická efektívnosť verejných budov.
6. Spolupráca s rodičmi a inými subjektmi
Ťažiskom spolupráce sú celoškolské a triedne zasadnutia RZ. Schôdze ZRPŠ sú organizované pravidelne na začiatku školského roka, pred polročnou a koncoročnou klasifikáciou. Medzitým sa podľa potreby zvolávajú združenia podľa potreby v jednotlivých ročníkoch. Sprostredkovateľom informácií medzi rodičmi a školou je aj Rada školy, ktorá bola pri naše ZŠ ustanovená v zmysle § 24 zákona č. 596/2003 Z. z. o štátnej správe v školstve a školskej samospráve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov po voľbách dňa 21. 11. 2003 . Funkčné obdobie aktuálnej rady školy sa začalo dňom 26 .11. 2024 na obdobie 4 rokov. Rada školy zasadá 4-krát do roka, resp. podľa potreby.
Škola spolupracuje s rodičmi žiakov aj pri pri príprave a realizácii kultúrnych a športových podujatí , dobre funguje aj spolupráca s obecným úradom, materskou školou, EP ZUŠ Lipany a tiež s miestnymi organizáciami, podnikateľskými subjektmi a priateľmi školy, ktorí školu podporujú.
7. Priestorové a materiálno–technické podmienky školy
Škola má zriadenú jednu odbornú učebňu výpočtovej techniky. Žiakom a učiteľom je k dispozícii 10 počítačov, 11 notebookov , 3 interaktívne tabule, softvérové vybavenie a digitálny fotoaparát.
Vybavenie kabinetov je postačujúce, ale je potrebné pomôcky pravidelne obnovovať a vymienať za modernejšie, čo aj postupne, podľa možností realizujeme.
V škole je zriadená žiacka a učiteľská knižnica. Knižničný fond týchto knižníc pravidelne dopĺňame o nové, zaujímavé tituly.
Žiaci našej školy sa majú možnosť stravovať vo výdajnej školskej jedálni, obedy sú pripravované a privážané z materskej školy.
Škola nemá telocvičňu. Vyučovanie telesnej výchovy prebieha na chodbe školy, v triedach, alebo na multifunkčnom ihrisku s umelou trávou v areáli školy.
8. Škola ako životný priestor
Pracujeme na tom, aby sa žiaci i pedagógovia cítili v škole čo najpríjemnejšie. Snažíme sa o vytváranie priateľskej atmosféry medzi žiakmi navzájom a medzi žiakmi a pedagógmi. Všetci sa tešíme na komplexnú rekonštrukciu školy, ktorá bude zahŕňať, výmenu strechy, krovu, zmenu kúrenia - plynové kotly budú vymeneé za tepelné čerpadlá, poslahové vykurovanie, výmenu podláh, fotovoltaiku, výmenu okien, zateplenie budovy, čiastočnú úpravu učební.
9. Podmienky na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri výchove a vzdelávaní
Dbáme o dodržiavanie bezpečných a zdraviu vyhovujúcich podmienok v priestoroch na vyučovanie. Na začiatku školského roka na triednickej hodine a pred každými prázdninami, výletmi, exkurziami a vychádzkami poučíme žiakov o bezpečnosti a ochrane zdravia. Vedieme evidenciu školských úrazov, ku ktorým prišlo počas výchovno-vzdelávacieho procesu a pri činnostiach organizovaných školou. Pri vzniku školského úrazu vyhotovíme záznam o školskom úraze. Pravidelne prevádzame školenia zamestnancov školy o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci a proti požiaru. Vedenie školy kontroluje bezpečnosť pri práci a prípadné nedostatky sa odstraňujú podľa výsledkov revízií. Zabezpečujú sa ochranné pomôcky pre technicko-hospodárskych pracovníkov a kontroluje sa ich používanie pri práci.